Blini Online nga Espana Pharm

Përfitimet e shtatzënisë

Shpesh diskutohen shqetësimet e shkaktuara nga shtatzënia, të tilla si të përziera, një ndjenjë shqetësimi ose dhimbje muskulore.

Por kjo fazë mund të ketë edhe shumë gjëra pozitive dhe madje të ketë avantazhe për shëndetin tonë afatgjatë. Le të shohim se cilat janë përfitimet e shtatzënisë dhe arsyet për t’u kujdesur për veten më shumë se kurrë gjatë këtyre 9 muajve.


1-Dhimbjet menstruale largohen.

Logjikisht, përderisa shtatzënia zgjat, cikli nuk shfaqet dhe kjo situatë zakonisht zgjat disa muaj pas lindjes gjatë ushqyerjes me gji. Por gjithashtu, pas një shtatzënie, shumë gra thonë se periodat e tyre janë më pak të dhimbshme se më parë.

2-Shtatzënia mund të zvogëlojë rrezikun afatgjatë të disa sëmundjeve.

3-Flokët dhe lëkura duken më të bukura se kurrë

Ndryshimet hormonale që lidhen me shtatzëninë e bëjnë lëkurën, veçanërisht atë të fytyrës rrezatuese, të lëmuar dhe me shkëlqim. Përveç kësaj, rënia e flokëve ngadalësohet dhe flokët duken më të plotë dhe më të shndritshëm.

4-Shtatzënia është një mundësi unike për të zbatuar zakone të mira gjatë gjithë jetës.

Shumë gra më në fund arrijnë të lënë duhanin kur kërkojnë një fëmijë dhe është një motiv shtesë për t’u kujdesur për dietën e tyre dhe për të ushtruar rregullisht aktivitet fizik.
Përfitimet e një diete të shëndetshme gjatë shtatzënisë
Gjatë shtatzënisë, është e nevojshme të ndiqni një dietë të larmishme, të ekuilibruar që mbulon të gjitha nevojat kalorike dhe ushqyese për çdo tremujor. Ndjekja e udhëzimeve të sakta të të ushqyerit gjatë këtyre nëntë muajve ka shumë përfitime:

Ndihmon zhvillimin e duhur të foshnjës. Në veçanti, disa lëndë ushqyese si acidi folik janë thelbësore për të parandaluar keqformimet e mundshme.
Parandalon shfaqjen e komplikimeve të shtatzënisë, si diabeti i shtatzënisë, i cili mund të përbëjë rrezik si për nënën ashtu edhe për foshnjën.
Ndihmon nënën e ardhshme të mbajë një peshë të përshtatshme gjatë gjithë shtatzënisë.
Ushqimi i shëndetshëm gjatë shtatzënisë ndihmon në ruajtjen e një niveli të mirë energjie gjatë gjithë ditës dhe përballimin më të mirë të sfidave të kësaj faze.

Përfitimet e ushtrimeve në shtatzëni
Aktiviteti fizik është një plotësues thelbësor i të ushqyerit. Sikletet që vijn nga shtatzënia mund të zvogëlojnë dëshirën për të lëvizur, por është thelbësore të zhvillohen zakone të mira në këtë drejtim. Ndër përfitimet e ushtrimeve gjatë shtatzënisë mund të jenë :

*Përmirëson mirëqenien. Nënat që ushtrojnë rregullisht gjatë shtatzënisë ndihen më mirë, pasi aktiviteti fizik gjeneron endorfinë dhe përmirëson ndjenjën e kontrollit dhe energjisë, një faktor shumë i rëndësishëm për përballimin e ndryshimeve të kësaj faze.
*Ndihmon në lindjen më të lehtë. Duke ushtruar, ju forconi muskujt tuaj dhe mësoni të kontrolloni më mirë frymëmarrjen tuaj. E gjithë kjo ju bën më të përgatitur për të përballuar momentin e lindjes.
*Përmirëson pamjen. Ushtrimet përshpejtojnë qarkullimin e gjakut në lëkurë, gjë që ju bën të dukeni më të freskët dhe më të shëndetshëm. Dhe kur dukesh mirë, është më e lehtë të ndihesh mirë.
*Ndihmon për të shmangur shtimin e tepërt të peshës dhe për t’u kthyer në formë më shpejt pas lindjes.
*Përmirëson zhvillimin kognitiv të foshnjës. Mjaftojnë vetëm 20 minuta stërvitje tre ditë në javë për të sjellë përfitime në zhvillimin e trurit të foshnjës. Dhe këto përfitime prekin edhe nënën.
*Parandalon rrezikun e obezitetit në fëmijëri. Gjithnjë e më shumë ka fëmijë dhe adoleshentë me probleme me mbipeshën ose obezitetin, por mund të fillojmë t’i parandalojmë edhe nga shtatzënia.
*Përmirëson oksigjenimin e foshnjës. Fetusi merr oksigjenin që i nevojitet nëpërmjet gjakut të nënës dhe aktiviteti fizik rrit rrjedhjen e gjakut, kështu që ka më shumë oksigjen.
Ushtrimi ndihmon për të siguruar që foshnja të jetë në pozicionin e duhur në momentin e lindjes.
“Kryerja e 20 minutave stërvitje tri ditë në javë prodhon përfitime në zhvillimin e trurit të foshnjës”.
Ka shumë forma ushtrimesh që mund të praktikohen gjatë shtatzënisë: gjimnastikë, joga, not apo edhe vrap. Zgjedhja e njërës ose tjetrës do të varet nga preferencat tuaja personale, zakonet që keni pasur para shtatzënisë dhe, natyrisht, nga këshilla e mjekut tuaj.

E rëndësishme nuk është aq forma specifike e stërvitjes, por të qëndrosh aktiv. Partneri juaj gjithashtu mund të marrë pjesë , kështu që të luani sport së bashku ose të përgatitni një menu të ekuilibruar mund të jetë një plan argëtues në çift për të ndarë këtë fazë së bashku.

Leave a Reply

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping